TÜM HABERLER


2020 - 2021 Akademik yılı özel yetenek başvuru ve değerlendirme...
2020 - 2021 Akademik yılı özel yetenek başvuru ve değerlendirme...

2020-21 Akademik Yılı Özel Yetenek Başvuru ve Değerlendirme koşulları ile ilgili detayları bölümümüzün web sayfası ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Başvurular 04-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacak olup, sonuçlar 28 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacaktır.

Bölüm ile ilgili sorularınız için:

elvan.ozkavruk@ieu.edu.tr (Bölüm Başkanı)

basak.suller@ieu.edu.tr

elif.tekcan@ieu.edu.tr


Dijital mezuniyet sergi ve defilesi
Dijital mezuniyet sergi ve defilesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi son sınıf öğrencileri, eğitim yolculuklarını Covid-19 önlemleri nedeniyle uzaktan eğitim ile başarılı bir şekilde tamamlarken,  “New – D” temasıyla hazırladıkları mezuniyet sergi ve defilesini dijital ortamda sergileyecek. Yeni normal döneme referans veren etkinlik, Fakülte ve fakülteye bağlı bölümlerin sosyal medya hesaplarından ortak yayınla izleyicilere sunulacak. Dijital katalog ara yüzü ile gerçekleştirilecek defile ve sergi, 13 Temmuz Pazartesi saat 20.00’de başlayacak.


2020 - 2021 Akademik yılı özel yetenek sınavı...
2020 - 2021 Akademik yılı özel yetenek sınavı...
2020-21 Akademik Yılı Özel Yetenek Sınavı ve başvuru koşulları ile ilgili detaylar bölümümüzün web sayfası ve sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır. Takipte kalın!
Bölüm ile ilgili sorularınız için:
elvan.ozkavruk@ieu.edu.tr (Bölüm Başkanı)
basak.suller@ieu.edu.tr
elif.tekcan@ieu.edu.tr

Deri tasarım yarışmasında ödüller İzmir Ekonomili tasarımcıların
Deri tasarım yarışmasında ödüller İzmir Ekonomili tasarımcıların

İzmir Ekonomili moda tasarımcıları başarılarını ödüllerle taçlandırıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunu Arzu Birdal, Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen 8. Der’in Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'nda ikinci, 4. Sınıf Öğrencisi Nurdan Ahsen Fıçıcı da üçüncü oldu. “Eksi Otuz Kalp Ne Zaman Donar” temasıyla düzenlenen yarışmada Birdal ve Fıçıcı, yurtdışında yüksek lisans eğitimi ve Hollanda’da staj desteği kazandı.


Bebekler için tasarladı, ödülü kazandı
Bebekler için tasarladı, ödülü kazandı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Hilal Karakaş, 0-12 ay aralığındaki bebekler için tasarladığı özel koleksiyonla, Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması’nda ikinci oldu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BEKSİAD) iş birliğiyle düzenlenen yarışmada dereceye giren Karakaş, 5 bin liralık ödül ve yurt dışında tasarım eğitimi almak için burs kazandı.


Çocuklar, yeni yıl hediyelerini kendileri yaptı
Çocuklar, yeni yıl hediyelerini kendileri yaptı

İzmir Ekonomi Üniversiteli (İEÜ) akademisyen ve öğrenciler, Koruncukköy Urla’daki çocuklarla “Çoraptan Bebek Tasarımı Atölyesi”nde bir araya geldi. Çoraptan yılbaşı bebeği yapan 39 kız öğrenci, hem eğlendi hem de yaratıcılıklarını geliştirdi. İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ile Çocuk Gelişimi Programı’ndaki akademisyen ve öğrencilerin desteğiyle gerçekleşen atölye çalışması, çocukların el becerilerini geliştirmesine de büyük katkı sağladı.

Atölye, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Dr. Öğretim Üyesi Ebru Corsini, İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Ezgi Oral yönetiminde yapıldı.


İzmir Ekonomili modacılardan sürdürülebilir tasarımlar
İzmir Ekonomili modacılardan sürdürülebilir tasarımlar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencileri, 2020’yi tasarımlarıyla karşılayacak. İzmir Ekonomili tasarımcılar, 26 Aralık Perşembe günü saat 19.00’da İEÜ E Blok Fit Club’ta yapılacak defileyle koleksiyonlarını beğeniye sunacak.


İrlandalı sanatçıdan ‘Ev Gibisi Yok’ sergisi
İrlandalı sanatçıdan ‘Ev Gibisi Yok’ sergisi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Angela Burns, tekstil sanatı üzerine gerçekleştirdiği illüstrasyon çalışmalarını, ‘Ev Gibisi Yok’ adlı sergide bir araya getirdi. Yaklaşık 13 yıldır Türkiye’de yaşayan İrlandalı Burns, özel koleksiyonunu hazırlarken farklı yaşam tarzları, müzik, dans ve yemeklerden esinlendi. Burns’un, İrlanda ve Türkiye’deki sanat hayatında edindiği deneyimleri yansıtan, büyük boyutlu tekstil baskılarından oluşan sergisi, Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanatsevelerle buluştu. İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness ve çok sayıda yabancı konuğun da katılımıyla açılışı yapılan sergi, 9 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, daha sonra farklı yerlerde de sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. 


Japon felsefesinden esinlendi, ödülü kazandı
Japon felsefesinden esinlendi, ödülü kazandı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Hilal Karakaş, Denizli İhracatçılar Birliği’nin bu yıl 7’nci kez düzenlediği Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görüldü. ‘Eskinin güzelliğini’ esas alan ‘Wabi-Sabi’ adlı Japon felsefesinden esinlenerek, doğal kumaşlarla hazırladığı tasarımlarıyla başarıya ulaşan Karakaş, “Türkiye genelinde 210 kişinin başvurduğu, böylesine nitelikli bir yarışmada ödül almak, beni çok mutlu etti. Moda alanında çalışmaya, yeni projeler geliştirmeye devam edeceğim” dedi.


Kurtarılmış Deri Sergisi / İyi Tasarım İzmir_4
Kurtarılmış Deri Sergisi / İyi Tasarım İzmir_4

İzmir Akdeniz Akademisi tarafından "Döngü" teması çerçevesinde düzenlenen İyi Tasarım İzmir 4 'te yer alan “Kurtarılmış Deri / Salvaged Leather" adlı sergi deri giyim sanayiinde atık sorununa yeni bir çözüm öneren işlere yer veriyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şölen Kipöz tarafından düzenlenen sergide hem Kipöz’ün tasarımları hem de aynı bölümün öğretim görevlisi Jörn Fröclich’in, araştırma görevlisi Elif Tekcan’ın ve bölüm mezunu İdil Şansal’ın tasarımlarına yer veriliyor.