FA 320 | Ders Tanıtım Bilgileri

Dersin Adı
İleri Teknik Çizim Teknikleri
Kodu
Yarıyıl
Teori
(saat/hafta)
Uygulama/Lab
(saat/hafta)
Yerel Kredi
AKTS
FA 320
Güz/Bahar
2
2
3
4

Ön Koşul(lar)
Yok
Dersin Dili
İngilizce
Dersin Türü
Seçmeli
Dersin Düzeyi
Lisans
Dersin Koordinatörü -
Öğretim Eleman(lar)ı
Yardımcı(ları) -
Dersin Amacı • Öğrencilere moda endüstrisindeki farklı alanlar için, Adobe Illustrator kullanarak profesyonel çizim tekniklerini göstermek. • Doğru oranları sağlamak için şekil şablonundan yararlanırken, kalem aracını ve eğrileri kullanarak giysiler tasarlamak • Dikişleri yeniden oluşturmak ve Adobe Illustrator kullanarak giysiler üzerindeki detayları tasarlamak için özel fırçalar ve semboller geliştirmek • Numuneler için özel renk paleti oluşturmak, farklı renk varyasyonlarında tasarım çeşitliliği yaratmak için yeniden renklerdirme fonksiyonlarını kullanmak • Kumaşın görselleştirilmesi ve desen paletlerinin oluşturulması hakkında bilgi vermek • Öğrencilerin, Illustrator tasarımları için renk şemaları ve fırçaları oluşturmalarında bir araç olarak kullanabilecekleri Adobe akıllı telefon uygulamalarını tanıtmak
Öğrenme Çıktıları Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler;
  • Adobe Illustrator kullanarak moda endüstrisindeki çeşitli sektörler için profesyonel teknik çizimler oluşturabilecektir
  • Özel renk paletleri oluşturabilecek ve birden fazla renk varyasyonunda tasarım çeşitliliği oluşturmak için yeniden renklendirme işlevlerini kullanabilecektir
  • Tasarımlarını profesyonel bir şekilde sunmalarını sağlayacak özel kumaş ve desen paletleri oluşturabilecekler
  • Dikişleri yeniden oluşturmak ve giysiler üzerinde tasarım detaylarını belirtmek için fırçaları ve sembolleri özelleştirebilecekler
  • Endüstri standartlarına göre, kapsamlı ve profesyonel bir portfolyo geliştirebilecekler
Ders Tanımı Teknik çizim, moda endüstrisinde önemli bir gerekliliktir. Teknik moda çizimleri, giysi tasarımıyla ilgili tüm bilgileri içerir ve tasarım fikirlerinin tasarımcıdan üretim ekibine iletimi açısından önem taşır. İyi düzenlenmiş teknik çizimler bir moda tasarım portfolyosunun olmazsa olmazıdır ve endüstri tarafından aranan profesyonel işçilik standartlarını gösterir. Bu ders, ürün teknik formu ve sunum panolarının hazırlanmasında gereken giysi ve aksesuarların düz vektör tasarım çizimlerini hazırlamak için Adobe Illustrator'daki mevcut becerileri üzerine inşa edilecektir. Bu programa özgü daha karmaşık araç, özellikler ve paletler keşfedilecektir. Bu ders, kadın giyim, erkek giyim, iç çamaşırı, spor giyim ve çocuk giyim gibi farklı kategorilerdeki giysilerin teknik çizimlerini kapsamaktadır. Orantı, şekil ve yapı üzerine odaklanma, endüstri standartlarında profesyonel çizimler oluşturmaya yardımcı olacaktır.

 Ders Kategorisi

Temel Ders
Uzmanlık/Alan Dersleri
Destek Dersleri
X
İletişim ve Yönetim Becerileri Dersleri
Aktarılabilir Beceri Dersleri

 

HAFTALIK KONULAR VE İLGİLİ ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Hafta Konular Ön Hazırlık
1 Aktif Spor Giyim: Tasarım Detayları/ Dikişler, Kordonlar, Fermuarlar vs. Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
2 Aktif Spor Giyim: Konsept/ Renk Şeması/ Grafikler & Baskı Yerleşimi Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc
3 Aktif Spor Giyim: Teknik Çizim Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc
4 Detay tasarım elemanlarının teknik çizimde gösterimi Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc
5 Denim: Konsept Araştırma/ Geliştirme ve Desen Tasarımı Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc Chauncery, B. (2008) Denim by design. Lola, WI: Krause Publications.
6 Denim: Desen Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc Chauncery, B. (2008) Denim by design. Lola, WI: Krause Publications.
7 Denim: Renklendirme/ Konsept Sunumu Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc Chauncery, B. (2008) Denim by design. Lola, WI: Krause Publications.
8 İç Giyim: Konsept Araştırması/ Dikişler, Kopçalar, Lastikler, Süslemeler Apsan, R. (2006) The Linergie Handbook. New York; Workman Publishing pp.50-51 /pp.88-89 Ehrman, E (2016) Undressed: A Brief History of Underwear. VAM Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
9 İç Giyim: Renk Şeması/ Detaylandırılmış Kumaş Çizimi/ Dantel Apsan, R. (2006) The Linergie Handbook. New York; Workman Publishing pp.50-51 /pp.88-89 Ehrman, E (2016) Undressed: A Brief History of Underwear. VAM Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
10 İç Giyim: Ürün Farklılaştırmasıyla Koleksiyon Oluşturma Apsan, R. (2006) The Linergie Handbook. New York; Workman Publishing pp.50-51 /pp.88-89 Ehrman, E (2016) Undressed: A Brief History of Underwear. VAM Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
11 İç Giyim: Board Sunumları Apsan, R. (2006) The Linergie Handbook. New York; Workman Publishing pp.50-51 /pp.88-89 Ehrman, E (2016) Undressed: A Brief History of Underwear. VAM Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
12 Erkek Giyim: Konsept Araştırma & Geliştirmesi/ Örmelerin Çizimi Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
13 Erkek Giyim: Ekose Kumaşların Çizimi Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
14 Erkek Giyim: Dış Giyim Tasarımı Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
15 Erkek Giyim: Koleksiyon Sunumu Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.
16 Dönemin Gözden Geçirilmesi

 

Dersin Kitabı
  • Centner, M. & Vereker, F. (2011) Fashion Designer’s Handbook for Adobe Illustrator. UK; Wiley

Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.

  • Apsan, R. (2006) The Linergie Handbook. New York; Workman Publishing

pp.50-51 /pp.88-89

  • Ehrman, E (2016) Undressed: A Brief History of Underwear. VAM

Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.

  • Rosen, S. ( 2005) Children’s Clothing. New York; Fairchild Publications

Wesen Bryant, M. & DeMers, D. ( 2006) The Spec Manual. New York, Fairchild Publications, Inc.

Önerilen Okumalar/Materyaller

 

DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Katkı Payı %
Derse Katılım
Laboratuvar / Uygulama
Arazi Çalışması
Küçük Sınavlar / Stüdyo Kritiği
Ödev
Sunum / Jüri Önünde Sunum
Proje
1
25
Çalıştay
Portfolyo
Ara Sınav / Sözlü Sınav
3
75
Final Sınavı / Sözlü Sınav
Toplam

Yarıyıl İçi Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
4
100
Yarıyıl Sonu Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
Toplam

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Süre (Saat) İş Yükü
Teorik Ders Saati
(Sınav haftası dahildir: 16 x toplam ders saati)
16
4
64
Laboratuvar / Uygulama Ders Saati
Sınav haftası dahil değildir. 16 x uygulama/lab ders saati
16
Sınıf Dışı Ders Çalışması
Arazi Çalışması
Küçük Sınavlar / Stüdyo Kritiği
Ödev
Sunum / Jüri Önünde Sunum
Proje
1
20
Çalıştay
Portfolyo
Ara Sınavlar / Sözlü Sınavlar
3
12
Final / Sözlü Sınav
    Toplam
120

 

DERSİN ÖĞRENME ÇIKTILARININ PROGRAM YETERLİLİKLERİ İLE İLİŞKİSİ

#
Program Yeterlilikleri / Çıktıları
* Katkı Düzeyi
1
2
3
4
5
1

Bağımsız olarak bir tasarım koleksiyonunu tasarlamak ve gerçekleştirmek.

X
2

Yüksek kalitede moda ürünlerinin üretiminde gerekli olan malzeme, kullanım ve bilgi becerisini endüstrinin beklentileri doğrultusunda uygulamak.

X
3

Tasarım araştırmasına yönelik farkındalık geliştirmek ve bireysel olarak tasarım araştırmasını yürütmek.

X
4

Bir yabancı dili iyi ve gelişmiş  seviyede kullanmak.

X
5

Geleceğe yönelik profesyonel bir kariyer için girişimcilik ve yönetim becerilerini geliştirmek.

X
6

Çağdaş sanat ve tasarım dünyasındaki güncel  konular, değişimler ve akımları tasarım pratiklerine aktarabilecek derecede izlemek, gözlemek ve analiz etmek.

X
7

Moda ve Tekstil Tasarımı alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar tabanlı bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanmak.

X
8

Meslek alanının, belirli yerel ve bölgesel ihtiyaçlarının ve gelişmelerinin farkına varmak, bunları analiz etmek ve uygulamaya entegre etmek.

X
9

Akademik ve tasarım araştırmalarına süregiden bir analitik ve profesyonel yaklaşım geliştirmek.

X
10

Moda ve Tekstil Tasarımı alanında seçtikleri ilgi alanına yönelik olarak, kişisel yaşam boyu öğrenme tavrının öneminin ve ihtiyacının farkında olabilmek.

X
11

Moda ve Tekstil Tasarımı alanında edindiği kuramsal  bilgileri anlamak, yorumlayabilmek ve  uygulamalı çalışmalarında kullanabilmek.

X

*1 Lowest, 2 Low, 3 Average, 4 High, 5 Highest